Шпанскиот и европски шампион Реал Мадрид ќе го задржи Карим Бензема најмалку уште две години, по што тој ќе се пензионира на „Сантијаго Бернабеу“.

Advertisements

Французинот, кој ја освои „Златната топка“ во 2022 година, има договор до крајот на сезоната, а ќе потпише нов „дил“ кој ќе го задржи до јуни 2024 година.

Бензема веќе одлучил дека ќе остане да живее во Мадрид и по завршувањето на кариерата. Тој поднел документи во општинскиот совет на шпанската престолнина и поднел барање за да купи нова куќа. Откако процесот конечно ќе заврши, тој и официјално ќе стане жител на шпанската престолнина.

Прикажи повеќе