fbpx

Zoom

4152 ПОСТОВИ 0 КОМЕНТАРИ

Пендаровски се сретна со Кирил Петков: Северна Македонија и Бугарија се...

0
Претседателот Стево Пендаровски го прими претседателот на Владата на Република Бугарија, Кирил Петков, кој престојува во официјална посета на Република Северна Македонија. На средбата се разговараше...

Сообраќајна несреќа во Бугарија, повредени 29 патници од Косово

0
Во сообраќајна несреќа во Бугарија повредени се 29 патници од Косово, од кои шест деца, кога автобусот во кој биле се судрил со камион во градот Ќустендил. Според косовските медиуми, несреќата се случила околу 4.30...

Михаел Рот: Бугарија треба да го признае македонското малцинство

0
Денешната средба на премиерите на Бугарија и Северна Македонија, Кирил Петков и Димитар Ковачевски во Скопје ја поздрави и поранешниот германски министер за Европа...

Бектеши: Од 21 јануари ЕСМ го презема управувањето со БЕГ и...

0
АД ЕСМ од четврток 21 јануари ќе го преземе управувањето со БЕГ и Скопје Север за што претходно на седница одлука ќе донесе Владата, потврди денеска министерот за економија...

Владата со демант: Не сме ја скратиле химната при пречекот на...

0
Владата на Република Северна Македонија најостро го демантира и го отфрла како дезинформација објавеното на повеќе медиуми и портали за наводно намерно изоставање на...

Ангелов: Можно е во Вардар да се појават езерца, но нема...

0
Поради градежен зафат направен е насип со којшто е попречено дел од речното корито на Вардар, доаѓа до подигање на нивото на водата која...

Скопје и Софија договорија формирање на работни групи во неколку области

0
Премиерите на Северна Македонија и на Бугарија, Димитар Ковачевски и Кирил Петков денеска договорија да се формираат работни групи кои ќе бидат од повеќе области – инфраструктура,...

Петков: Во Договорот за добрососедство имаме јасна дефиниција за јазикот

0
Во Договорот за добрососедство имаме многу јасна дефиниција за јазикот и тезата за јазикот, како и во дел од другите документи кои се потпишани. Бугарија прва ја призна независноста на Северна...

Ковачевски на подарок доби црвено бугарско јаболко (ВИДЕО)

0
По завршувањето на прес конференцијата, новиот премиер Димитар Ковачевски, од новинарка од Бугарија доби на подарок, како што рече, црвено бугарско јаболко. Како што...

Гаврил Бубевски од СЈО избран за шеф на скопското обвинителство

0
Обвинителот Гаврил Бубевски е избран за шеф на скопското обвинителство, дознава Фокус од сигурни извори. Во трката со Бубевски, кој беше дел од згаснатото СЈО...