Аргентина ќе се бори за трета светска титула на Мундијалите против Франција од 16 часот, а притоа селекторот на „гаучосите“, Лионел Скалони ќе стане трет најмлад тренер во историјата на финалињата на Светските првенства (СП).

Advertisements

Скалони на само 44 години и 216 дена ќе ја предводи Аргентина во битката за пехарот и ќе стане трет најмлад тренер по германецот Руди Фелер и аргентинецот Цезар Луис Меноти. Аргентина го играат финалето против Франција од 16 часот.

Прикажи повеќе