таг: Иранскиот

Најмалку 13 убиени во напад на свето место во Иран

0
Вооружени напаѓачи нападнаа големо шиитско свето место во иранскиот град Шираз, при што...

Истрели и експлозија за време на протестите во Иран

0
За време на денешните протести во иранскиот град Санандаџу поради убиството на Махса Амини се...

Разговорите за иранската нуклеарна програма ќе продолжат во август

0
Претставникот на иранскиот тим за преговори за нуклеарната програма Абас Аркачи вели дека следната рунда разговори во...

Ирански министер ја откажа посетата на Австрија поради израелското знаме

0
Иранскиот министер за надворешни работи Мохамад Џавад Зариф ја откажа за денеска планираната посета на неговиот австриски колега во Виена, по одлуката на...

САД ги укинуваат санкциите против Иран? Бајден подготвен да им се...

0
Иранскиот министер за надворешни работи, Џавад Зариф денеска оцени дека истекува времето САД повторно да се приклучат...