таг: здравствена

СЗО се обидува да стигне до болницата „Насер“, ИДФ продолжува со...

0
Светската здравствена организација денеска соопшти дека се обидува да стигне до најголемата функционална болница во Појасот Газа, болницата „Насер“, по израелскиот упад. ...

Три града во Македонија во 2024 година немаат гинеколог

0
Највисоки можности за здравствена заштита во државата имаат жителите на главниот град, Скопје. Најмалку можности за соодветна здравствена заштита имаат жителите на Крушево,...

СЗО го прогласи сојот JN.1 на Ковид-19 за „варијанта од интерес“

0
Светската здравствена организација (СЗО) го класифицира сојот JN.1 на вирусот Ковид-19 како „варијанта од интерес“, додавајќи дека според достапните докази, тој претставува низок...

СЗО: Новиот вид на коронавирус претставува низок ризик за здравјето на...

0
Светската здравствена организација (СЗО) го класифицира видот на корона вирусот JN.1 како „варијанта од интерес“, наведувајќи дека во моментов постои мал ризик од...

СЗО прогласи голема епидемија на мајмунски сипаници во Конго

0
Светската здравствена организација (СЗО) прогласи голема епидемија на Мпокс (порано позната како мајмунска сипаница) во Демократска Република Конго и во делови од светот....

Шефот на СЗО: Војната во Газа има катастрофални последици по здравјето

0
Шефот на Светската здравствена организација (СЗО), Тедрос Аданом Гебрејесус изјави дека војната во Газа меѓу Израел и Хамас има „катастрофални“ последици по здравјето....

СЗО загрижена: Во Кина расте бројот на заболени од респираторни инфекции

0
На барање на Светската здравствена организација (СЗО), Кина треба да испрати детални информации за зголемувањето на респираторните заболувања и пријавени кластери...

Меѓу децата во Кина се шири недијагностицирана пневмонија, СЗО е загрижена

0
Светската здравствена организација (СЗО) побара од Кина повеќе информации за недијагностицирана пневмонија која наводно се шири меѓу децата во северниот дел на земјата...

СЗО повторно аларамира за опасноста од ширење на заразни болести во...

0
Светската здравствена организација (СЗО) аларамира за зголемено ширење на заразни болести во Газа поради големата концетрација на луѓе на мал простор,...

СЗО и УНИЦЕФ почнаа со обуки на жени-лидерки за подигнување на...

0
Канцеларијата на Светската здравствена организација (СЗО) во Македонија и Фондот за децата на Обединетите нации (УНИЦЕФ) почнаа со обуки на жени-лидерки со цел...