fbpx

таг: година

Се емитуваше за прв и последен пат во 1969 година: Што...

0
Во далечната 1969 година беше снимен документарен филм за кралското семејство, кој беше забранет по неговата премиера. Британското кралско семејство на различни...

Извештај на ОЕЦД: Светската економија забавува, ја плаќаме цената на војната

0
Светската економија следната година ќе претрпи потежок удар отколку што претходно се предвидуваше...

Бајден ја продолжи вонредната состојба поради тероризам уште една година

0
Американскиот претседател Џозеф Бајден ја продолжи за уште една година вонредната состојба, која беше воведена на 14 септември 2001 година, по...

„Создавање надеж преку акција“ – Светски ден за превенција од самоубиства

0
Секоја година на 10 септември се одбележува Светскиот ден за превенција од самоубиства што има за цел да ја зголеми свеста...

Светските лидери се збогуваат со последниот советски претседател и нобеловец, Михаил...

0
Поранешниот советски лидер кој ја презеде власта во 1985 година, го отвори Советскиот Сојуз кон светот, воведе значајни реформи дома и...

Украина го одбележува Денот на независноста додека борбите продолжуваат

0
Украина денеска одбележува 31 година од независноста од Советскиот Сојуз, додека продолжува да се бори...

Швајцарец направи град од глина на брегот на реката Толеур

0
Секоја година, швајцарскиот уметник Франсоа Монту прави скулптури од глина на брегот на реката Толеур на западот од земјата, па оваа година тој...

Една година по доаѓањето на власт, Талибанците се во Авганистан за...

0
Една година по соборувањето на меѓународно признатата авганистанска влада и преземањето на власта, талибанците ја зацврстија својата контрола врз земјата разурната...

Холивуд сѐ подостапен за лицата со попреченост

0
Минатата 2021 можеби беше година за претставување на лицата со попреченост во Холивуд, особено изведувачи со оштетен слух. Милисент Симондс дополнително докажа дека...

Евровизија догодина нема да се одржи во Украина

0
Изборот за песна на Евровизија следната година ќе се одржи во Велика Британија. Организаторите на...