таг: Украинскиот

Зеленски ги посети војниците на јужната линија на украинскиот фронт

0
Украинскиот претседател Володимир Зеленски ги посети украинските војници на југоисточниот фронт и им додели медали, соопшти денеска неговиот кабинет, пренесува Укринформ. ...

Кабинетот на Зеленски демантира дека е разрешен Залужни, дезинформацијата ја пренесоа...

0
Украинскиот претседател Володимир Зеленски не го разреши врховниот командант на вооружените сили на Украина Валериј Залужни, изјави прес-секретарот на претседателот Сергиј Никифоров во...

Зеленски му се заблагодарил на Рама за поддршката и побарал проширување...

0
Албанскиот премиер Еди Рама и украинскиот претседател Володимир Зеленски, попладнево имале телефонски разговор, во кој Зеленски му се заблагодарил за поддршката „во оваа...

Италијанската премиерка Мелони го увери Зеленски дека ќе продолжи поддршката од...

0
Италијанската премиерка Џорџа Мелони го увери украинскиот претседател Володимир Зеленски дека ќе продолжи поддршката од Г7 за Украина, јави ДПА. Според италијанските...

Русија во масивните напади врз Украина користела севернокорејски балистички ракети КН-23

0
Украинскиот „Дифенс експрес“ објави извештај во кој се сугерира дека Русија користела севернокорејски балистички ракети КН-23 за време на масивните напади на 29...

Зеленски: Не смееме да дозволиме непријателот да преземе иницијатива

0
Украинскиот претседател Володимир Зеленски ги повика Украинците да продолжат да пружаат отпор, соочени со, како што кажа, очекуваните руски напади врз цивилната инфраструктура...

Русија се обидува да ја прекине секоја врска која децата ја...

0
Украинскиот претседател Володомир Зеленски учествуваше на инаугуративниот состанок на Меѓународната коалиција за враќање на украинските деца, противправно депортирани и присилно раселени во Руската...

Андриј Јермак: Русија ги брише сите спомени за Украина кај депортираните...

0
Шефот на кабинет на украинскиот претседател, Андриј Јермак ја нагласи важноста на поддршката на меѓународната заедница во развојот на ефективни алатки за да...

Зеленски во Вашингон: Нема да се откажеме, можете да сметате на...

0
Украинскиот претседател Володимир Зеленски пред американската публика денес изјави дека се надева оти сè уште може да смета на САД и го повика...

Зеленски неочекувано го откажа говорот пред американскиот Конгрес

0
Украинскиот претседател Володимир Зеленски неочекувано го откажа за денеска закажаното обраќање пред американскиот...