таг: Украинскиот

Зеленски ги поздрави обвиненијата на МКС против двајцата руски команданти

0
Украинскиот претседател Володимир Зеленски денеска ја поздрави одлуката на Меѓународниот кривичен суд (МКС) да издаде налози за апсење на двајца руски команданти и...

(ВИДЕО) Еди Рама се сретна со Зеленски

0
Албанскиот премиер Еди Рама беше домаќин на средба со украинскиот претседател Володимир Зеленски, кој во моментов е во посета на Тирана,  според видеото...

Кои земји ги посети Зеленски од почетокот на војната во Украина?

0
Украинскиот претседател Володимир Зеленски, од почетокот на руската агресија против Украина, имаше динамична агенда во билатералните односи и беше пречекан од голем број...

Зеленски: Балканските земји се под закана од Русија; Рама: Има реална...

0
Албанскиот премиер Еди Рама и украинскиот претседател Володимир Зеленски на заедничката прес-конференција по Самитот Украина – Југоисточна Европа, предупредија на руската закана на...

Зеленски предложи Украина и балканските земји заеднички да произведуваат муниција

0
Украинскиот претседател Володимир Зеленски на денешниот Самитот Украина – Југоисточна Европа во Тирана предложи дека треба да се формира посебен форум за одбранбената...

Зеленски на средба со принцот на Саудиска Арабија, разговарале за мировната...

0
Украинскиот претседател Володимир Зеленски денеска во Саудиска Арабија имаше средба  со принцот престолонаследник Мохамед бин Салман за текот на руската двегодишна инвазија на...

(ВИДЕО) Зеленски: 730 дена сме поблиску до победата

0
Украинскиот претседател Володимир Зеленски денеска и се обрати на јавноста од аеродромот „Антонов“ во Хостомел, во близина на Кијив по повод двегодишнината од...

Русите ги егзекутираат тешко ранетите и невооружени украински заробеници во Авдиивка

0
Украинскиот парламентарен комесар за човекови права Дмитро Лубинец испрати писма до Меѓународниот комитет на Црвениот крст (МКЦК) и Обединетите нации за да ги...

Бајден го обвини „недејствувањето на Конгресот“ за украинското повлекување од Авдиивка

0
Претседателот Џо Бајден, во вчерашниот разговор со украинскиот претседател Володимир Зеленски, директно го поврза повлекувањето на Украина од клучниот град Авдиивка со неможноста...

Шолц и Зеленски потпишаа безбедносен договор

0
Германскиот канцелар Олаф Шолц и украинскиот претседател Володимир Зеленски денеска во Берлин потпишаа договор за долгорочни безбедносни обврски. „Историски чекор. Германија ќе...