таг: Украинскиот

Зеленски од Делфи форумот: На Украина и се потребни борбени авиони,...

0
Украинскиот претседател Володимир Зеленски во свое обраќање пред учесниците на Делфи економскиот форум, истакна дека на Украина и се потребни системи за противвоздушна...

Зеленски: Украина разви план за нова контраофанзива

0
Украинскиот претседател Володимир Зеленски објави дека Украина развила план за нова контраофанзива. -Да, имаме контраофанзивен план. Немаме алтернатива, но не можам да...

Министерот за надворешни работи на Украина, Дмитро Кулеба беше домаќин на...

0
Украинскиот министер за надворешни работи, Дмитро Кулеба, денес беше домаќин на преку 160 новинари и уредници од 65 земји од целиот свет на...

Зеленски: Путин сите ги смета за терористи освен себеси – тој...

0
Украинскиот претседател Володимир Зеленски повторно ги отфрли обвинувањата на рускиот претседател Владимир Путин дека Украина била вмешана во терористичкиот напад во предградијата на...

Зеленски за масакрот во Москва: Путин е безвреден лидер

0
Украинскиот претседател Володимир Зеленски го нарече Владимир Путин „безвреден“ лидер поради неговата реакција на нападот во концертната сала „Крокус Сити Хол“ во близина...

(ВИДЕО) Министерот за надворешни работи на Украина, Дмитро Кулеба, го брифираше...

0
Украинскиот министер за надворешни работи беше домаќин на брифинг во живо со над 160 новинари и уредници од 65 земји низ светот. ...

Украинскиот филм „20 дена во Мариупол“ доби Оскар за најдобар документарен...

0
Филмот „20 дена во Мариупол“, во режија на украинскиот новинар Мстислав Чернов, го освои Оскарот за најдобар документарен филм на 96-тото доделување на...

Зеленски се сретна со Ердоган и ги обиколи воените бродови во...

0
Украинскиот претседател Володимир Зеленски денеска се сретна со неговиот турски колега Реџеп Таип Ердоган, со кого разговараше за текот на војната во Украина,...

Зеленски ги поздрави обвиненијата на МКС против двајцата руски команданти

0
Украинскиот претседател Володимир Зеленски денеска ја поздрави одлуката на Меѓународниот кривичен суд (МКС) да издаде налози за апсење на двајца руски команданти и...

(ВИДЕО) Еди Рама се сретна со Зеленски

0
Албанскиот премиер Еди Рама беше домаќин на средба со украинскиот претседател Володимир Зеленски, кој во моментов е во посета на Тирана,  според видеото...