таг: Украинскиот

Кулеба: Испораката на борбени авиони нема да се случи „во скоро...

0
Украинскиот министер за надворешни работи Дмитро Кулеба изјави дека не очекува Киев да добие борбени авиони „во скоро време“ поради логистички...

Зеленски отпушти петмина високи функционери во украинската тајна служба

0
Украинскиот претседател Володимир Зеленски вчера со претседателски декрети ги разреши заменик-шефот на Украинската...

Украина денеска ја одбележува 1-годишнината од руската агресија

0
Украинскиот претседател Володимир Зеленски вети дека ќе ја добие војната со Русија додека тој и украинскиот народ денеска ја одбележуваат првата...

Годишнина од инвазијата во Украина

0
Украинскиот претседател, Володимир Зеленски, на годишнината од почетокот на војната во неговата земја,...

Молдавија е нова цел на Русија, фокус на Транснистрија

0
И покрај слабиот успех на украинскиот фронт, територијалните претензии на Русија нема да запрат со Украина, пишуваат дел од светските медиуми....

Зеленски: Ситуацијата на источниот фронт е исклучително тешка

0
Украинскиот претседател Володимир Зеленски синоќа изјави дека ситуацијата во источниот дел на земјата е исклучително...

Зеленски на средба со Макрон и Шолц во Париз

0
По посетата на Велика Британија, украинскиот претседател Володимир Зеленски отпатува во Париз, каде што синоќа се сретна со претседателот на Франција,...

Зеленски во Британија на средба со премиерот Сунак

0
Украинскиот претседател Володимир Зеленски денеска ќе отпатува за Британија за да се сретне со премиерот...

Зеленски, по ветувањата за тенкови, сега од Запад бара ракети и...

0
Украинскиот претседател Володимир Зеленски брзо се сврте со барања за ракети со долг дострел и...

Почнува истрагата за падот на хеликоптерот во Киев

0
Украинскиот претседател Володимир Зеленски им се заблагодари на сите кои учествуваа во спасувачката операција по...