таг: повеќе

Изборна 2024: Судбината на демократијата преку гласачки кутии

0
Повеќе од 2 билиони луѓе низ 50 земји во светот оваа 2024 година ќе одлучуваат за судбината на нивните општества преку различни форми...

Десетици деца дневно во Газа ги губат нозете додека расте...

0
Повеќе од 10 деца во просек губат една или двете нозе секој ден во Газа од 7 октомври, со многу ампутации извршени без...

Северна Кореја повторно истрела артилериски ракети во близина на границата со...

0
Северна Кореја денеска истрела повеќе од 60 артилериски ракети во близина на спорната поморска граница со Јужна Кореја, соопшти јужнокорејската војска. Северна...

Пукање во средно училиште во американската држава Ајова, има застрелани

0
Повеќе лица се застрелани во средното училиште Пери, изјави шерифот на округот Далас, Адам Инфанте на прес-конференција. Полицијата го идентификувала напаѓачот, но не...

Над 9.000 луѓе починале во Појасот Газа бидејќи не добиле соодветен...

0
Повеќе од девет илјади луѓе починаа во Појасот Газа поради тоа што не можеле да имаат соодветен третман, информира денеска генералниот директор на...

Естонците гледаат единствен спас во НАТО, ние го потценуваме членството

0
„Историјата не научи никогаш повеќе да не сме сами“. Овие неколку зборови се суштината на целата безбедносна и политичка стратегија на Естонија, земја...

Повеќе од 50.000 новогодишни светилки на елката во Њујорк

0
реклама Повеќе од 50.000 новогодишни светилки светнаа на елката во њујоршкиот Рокфелер центар, а...

Научници успеаја да ја искористат вештачката интелигенција за следење на ледени...

0
Вештачката интелигенција се повеќе се користи во науката за анализа на големи количини на податоци. Така, британските истражувачи користеа нова алатка...

Повеќе од половина милион луѓе во ЕУ починаа од загаден воздух

0
Повеќе од половина милион луѓе во ЕУ починале од загаден воздух во 2021 година, покажуваат податоците на Европската агенција за животна средина, а...

За само три недели во Газа се убиени 3 600 деца,...

0
Повеќе од 3 600 деца се убиени во Газа за само 20 дена, објави „Асошиејтед Прес“, повикувајќи се на извори од...