таг: земјите

ЕУ воведува 14-ти пакет санкции за Русија

0
Амбасадорите на земјите од Европската унија денеска се договорија да воведат 14-ти пакет санкции против Русија поради војната во Украина, објави белгиското претседателство...

Мишел: Лидерите на ЕУ не постигнаа договор околу носителите на врвните...

0
Шефовите на држави или влади на земјите членки на ЕУ на вечерашната неформална средба во Брисел не успеаја да постигнат договор околу изборот...

По неколку месечен застој одобрен Законот за обнова на природата на...

0
Министрите задолжени за животна средина на земјите членки на ЕУ на нивниот денешен состанок во Луксембург со квалификувано мнозинство го одобрија Законот за...

Министрите за одбрана на НАТО во очекување да одобрат долгорочна мисија...

0
Се очекува министрите за одбрана на земјите од НАТО денеска да одобрат долгорочна мисија за поддршка на Украина – на вториот ден од...

Писонеро: Украина и Молдавија ги исполнија условите за старт на преговорите...

0
Европската комисија донесе одлука да ги извести земјите членки на ЕУ дека Украина и Молдавија ги презедоа сите неопходни чекори за отпочнување...

ЕУ го одобри првиот закон во светот за вештачка интелигенција

0
Земјите членки на Европската Унија денеска го одобрија Законот чија цел е усогласување на правилата за вештачка интелигенција, таканаречениот Закон за вештачка интелигенција....

Северноатлантскиот совет ги осуди последните руски хибридни закани

0
Земјите членки на НАТО изразуваат длабока загриженост поради хибридните акции на Русија, кои претставуваат закана за нивната безбедност, но порачуваат дека ваквите руски...

Вонреден Совет за надворешни работи на ЕУ посветен на состојбата на...

0
Министрите за надворешни работи на земјите членки на ЕУ попладнево ќе одржат вонреден состанок преку видео конференциска врска посветен на најновиот развој на...

ЕУ ќе санкционира 30 Руси поради смртта на Алексеј Навални, имињата...

0
Земјите на ЕУ ќе воведат санкции за 30 руски функционери поради смртта на водечкиот критичар на Кремљ Алексеј Навални, изјави шефот за надворешна...

600 наставници заминаа од Косово

0
Миграцијата ги празни училиштата и во земјите на регионот. Во Косово, голем е бројот на ученици кои побарале документи за мигрирање...