таг: Европските

Фон дер Лајен и Борел го обвинија Путин за смртта на...

0
Европските власти денеска го обвинија рускиот претседател Владимир Путин за смртта на рускиот опозициски лидер Алексеј Навални. Претседателката на Европската комисија, Урсула...

Лидерите на ЕУ на средба со претставници на европските земјоделци

0
„Ги слушаме европските земјоделци“, рече претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен, за време на средбата со претставниците на фармерите. ...

Борел: Гласачите, врз основа на страв, би можеле да ја поддржат...

0
Европските парламентарни избори во јуни 2024 година би можеле да бидат исто судбоносни како и претседателската трка во САД, предупреди високиот претставник на...

Агресивните амбиции на Путин ескалираат: Што мора да направи Европа?

0
МАРИЈА АДВЕЕВА / ВИШЕГРАД ИНСАЈТ Се чини дека европските лидери конечно почнаа да сфаќаат дека судбината на Украина сега е...

Во Вашингтон самит ЕУ-САД

0
Американскиот претседател Џо Бајден ќе ги пречека европските лидери Шарл Мишел и Урсула...

Скопје организатор на Европски олимписки младински фестивал во 2025 година

0
Управниот одбор на Европските олимписки комитет (ЕОК) ја прифати кандидатурата на Македонскито Олимписки Комитет (МОК),...

Македонија со 17 спортисти на Европските игри во Краков

0
Македонија со 17 спортисти ќе биде претставена на Европските игри во Краков кои ќе се одржат од 21 Јуни до 2 Јули. ...

Кремљ: Односите со Европа се на најниско можно ниво по протерувањето...

0
Односите на Русија со европските земји се на историски најниско ниво, а секој...

САД ги предупредуваат европските земји дека Русија ги заобиколува санкциите

0
САД ги предупредија европските земји за методите со кои Русија ги избегнува санкциите со увоз на чувствителни стоки и технологија што...

TikTok се соочува со забрани и блокирања низ Европа

0
Европските влади, по примерот на САД, воведуваат ограничувања на апликацијата за социјални медиуми TikTok во кинеска сопственост. Низ целиот блок, на владините министерства...