таг: Европските

САД ги предупредуваат европските земји дека Русија ги заобиколува санкциите

0
САД ги предупредија европските земји за методите со кои Русија ги избегнува санкциите со увоз на чувствителни стоки и технологија што...

TikTok се соочува со забрани и блокирања низ Европа

0
Европските влади, по примерот на САД, воведуваат ограничувања на апликацијата за социјални медиуми TikTok во кинеска сопственост. Низ целиот блок, на владините министерства...

Рама: Северна Македонија е под голем ризик да западне во национализам,...

0
Настапувајќи како еден од говорниците на панелот „Проширување на европските хоризонти“ во рамки на Светскиот економски форум...

Европскиот парламент побара влегување на Романија и Бугарија во Шенген зоната

0
Европските пратеници четврти пат од 2018 година побараа од Советот на ЕУ веднаш да ги вклучи двете земји во зоната на...

ИЕА: Прва вистинска светска енергетска криза во историјата

0
Европските држави се соочуваат со исклучително сериозен предизвик за тоа како ќе ја дочекаат претстојната зима. Веќе е сосема извесно дека...

Пекинг ги покани западните амбасадори на разговори

0
Кина објави дека ги повикала европските амбасадори во Пекинг на разговори во знак на протест...

Фон дер Лајен: Европските земји да покажат солидарност во гасната криза

0
Европските земји кои не зависат од рускиот гас мора да покажат солидарност со оние кои...

Шкупи против Динамо, Македонија Ѓорче Петров против ЦСКА Софија

0
Во швајцарскиот Нион, македонските екипи ги дозна противниците во европските натпревари после ждрепката за второто квалификациско коло....

ЕУФОР испраќа дополнителни 500 војници во БиХ како мерка на претпазливост

0
Четири чети со околу 500 припадници од европските резервните сили (ЕУФОР Алтеа) кои се стационирани...

Европските фудбалски клубови загубиле седум милијарди евра поради коронавирусот

0
Двегодишната пандемија на Ковид-19 им предизвика загуби на европските фудбалски клубови од седум милијарди евра, покажува најновата студија на УЕФА, со која биле...