Ниту една селекција на Светското Првенство во Катар, не успеа со максимален ефект од три победи да ја мине првата фаза.

Advertisements

Последните кои ја имаа таа можност беа Бразил и Португалија,  откако Франција загуби од Тунис (0-1). Меѓутоа и „кариоките“ и „европските бразилци“ го следеа патот на светскиот првак, па вчера загубија и така само две селекции завршија во групите без пораз,  Холандија и Мароко.

Оваа е првпат, после Светското првенство во САД во 1994 година, на еден Мундијал нема селекција која групите ги минала со максимален ефект.

Прикажи повеќе