Еден Азар рекордниот трансфер на Реал Мадрид, нема намера да го напушти клубот. Фудбалерот за чии трансфер Реал плати 115 милиони евра, во 2019 година, сезона одигра само 296 минути.

Азар во Реал дојде како еден од најдобрите играчи во светот, но од моментот кога пристигна на „Сантијаго Бернабеу“, неговата кариера е во слободен пад. Оваа сезона, последен пат на теренот бил во септември. Откако дојде во клубот, поради низата повреди кои ја уназадија неговата кариера и идеите на тренерот, тој има само 73 настапи, на кои постигна седум гола и забележа 11 асистенции. И покрај ситуацијата во која се наоѓа, Азар нема намера да го напушти клубот.

„Сакам да останам, тоа секогаш сум го велел. Се надевам дека ќе играм и ќе покажам дека се уште можам да играм на високо ниво. Нормално е што луѓето да се сомневаат, јас го разбирам тоа“.

Тој откри и каков однос има со тренерот.

„Постои почит меѓу Анчелоти и мене и секогаш ќе има. Мора да почитувате човек како Анчелоти за сето она што го направил во кариерата и она што го претставува во фудбалот. Но, нема да кажам дека разговараме“, рече Азар.

Азар е под договор со Реал до крајот на следната сезона./Makfax/