На една година од војната во Украина, Западот го повика рускиот претседател Путин да ја прекине окупацијата на Украина. Генералниот секретар на НАТО рече дека Путин не успеал, а Западот ќе остане единствен во поддршката на Киев.

„  Пред една година претседателот Путин започна целосна инвазија на Украина, нелегална војна за агресија со флагрантно кршење на основните меѓународни правила. Сакаше да ја наруши волјата на Украинците, сакаше да го подели нашето единство. Претседателот Путин не успеа. Украина стои. А НАТО и ЕУ стојат со Украина. Да, Путин не се откажа од своите цели. Тој сака поинаква Европа, каде Русија ќе ги диктира постапките на своите соседи“, рече Јенс Столтенберг, генерален секретар на НАТО.

„Германија силно стои покрај Украина, денес и во иднина. Испраќањето на нашето оружје не е тоа што  продолжува војната. Напротив. Колку побрзо рускиот претседател сфати дека нема да ја постигне својата империјалистичка цел, толку се поголеми шансите за завршување на војната. Тоа е во рацете на Путин. Тој може да стави крај на оваа војна“, изјави Олаф Шолц, германски канцелар.

„Ќе продолжиме да вршиме притисок врз Русија и оние кои ја поддржуваат на бојното поле. Ќе продолжиме да ги гониме пријателите на Путин и оние кои и помагаат на Русија со тоа што нема да воведуваме санкции или да им помагаме со воен арсенал. Во исто време, работиме за економска и воена обнова на Украина. Прво со континуирана финансиска помош досега 67 милијарди евра, второ со воена поддршка“, нагласи Урсула фон Дер Лејен, претседател на Европската Комисија.

Прикажи повеќе