таг: воено

Столтенберг: Западниот Балкан е од стратешка важност за НАТО

0
Западниот Балкан има стратешка важност за НАТО и затоа Алијансата е воено присутна...

Франција ќе ги повлече своите војници и амбасадорот од Нигер

0
Францускиот претседател Емануел Макрон најави завршување на француското воено присуство во Нигер. Воената...

Русите со дронови го гаѓале Измаил, клучното пристаниште на Дунав за...

0
Украинското воено воздухопловство денеска соопшти дека руските сили лансирале голема група дронови кон...

Зеленски: Можно е да се повлечеме од Бахмут, најважно е да...

0
Украинскиот претседател Володимир Зеленски призна оти постои можност за воено повлекување од Бахмут....

Украина најавува контраофанзива, ќе си го враќа и Крим

0
Киев најави силна контраофанзива напролет. Од украинското воено разузнавање информираат дека целта е да се ослободат сите окупирани територии, вклучувајќи го...

Се урнаа два авиона на индиските воздухопловни сили, еден пилот загина

0
Два авиона на индиското воено воздухопловство се урнаа денеска, при што загина еден пилот, објави...

Пресуда за Санадер: Не е виновен за воено профитерство

0
Поранешниот премиер на Хрватска, Иво Санадер не е виновен за воено профитерство. Ваква одлука денеска...