таг: Шпанија

Велика Британија и Шпанија разговараат за иднината на Гибралтар

0
Претставници на Велика Британија и Шпанија денеска ќе одржат клучни разговори за иднината на Гибралтар, пред да се затвори можноста за постигнување договор....

Шпанскиот Врховен суд го повика Пуџдемон да сведочи во истрагата за...

0
Врховниот суд на Шпанија денеска го повика пребегнатиот поранешен претседател на регионалната влада на Каталонија, Карлес Пуџдемон, да биде сведок на одбраната во...

Санчез: Шпанија има намера до јули да ја признае Палестина

0
Шпанскиот премиер Педро Санчез денеска изјави дека Шпанија до јули ќе ја признае независноста на Палестина, додавајќи дека и други земји ќе го...

Санчез во Давос повика на инклузивна и одржлива ЕУ со Западен...

0
Педро Санчез, премиерот на Шпанија, неодамна одржа клучен говор на Светскиот економски форум во Давос, истакнувајќи ја посветеноста на Шпанија за обединета, еластична...

Шпанија лани го собори рекордот за трансплантација на органи

0
 Минатата година во Шпанија беа извршени повеќе трансплантации на органи отколку кога било досега, објави Министерството за здравство на таа држава. ...

Проширувањето, дел од агендата на ЕУ самитот во Шпанија

0
Европскиот политички врв наредниве два дена заседава во Гранада, Шпанија. Дел од темите на неформалниот самит на земјите-членки на ЕУ, кој...

Илјадници мртви поради високите температури

0
Во Шпанија летово поради високите температури починаа повеќе од 6.000 луѓе, од кои повеќето стари и болни. Меѓу нив се и оние...

Реал скапо ја плати победата на „Сан Мамес“

0
Според првичните информации од Шпанија, Реал скапо ја плати победата на „Сан Мамес“. Дефанзивецот Едер...

Имињата Хитлер, Сталин и Луцифер недозволени во Шпанија

0
реклама Во Шпанија не е доволено на децата да им се даваат имиња што...

Амбасадорот Лозано Гарсија во Собранието ќе ги презентира приоритетите на шпанското...

0
Амбасадорот на Шпанија, Хозе Луис Лозано Гарсија, денеска пред членовите на Комисијата за...