fbpx

таг: Турција

Инфлацијата во Турција на нов максимум

0
Годишната инфлација во Турција достигна ново ниво од 83,45 отсто во септември, покажаа денеска официјалните податоци, бидејќи растечките цени на суровините...

Ердоган: Житариците од Украина одат во богатите, а не во сиромашните...

0
Претседателот на Турција, Реџеп Таип Ердоган денеска во Загреб изјави дека проблемот со житото од...

Ердоган во посета на Босна и Херцеговина, Србија и Хрватска

0
Претседателот на Турција Реџеп Таип Ердоган денеска ја започнува тридневната турнеја во рамките на која...

Турција двојно го зголеми увозот на нафта од Русија

0
Турција двојно го зголеми увозот на нафта од Русија оваа година, покажуваат податоците на фирмата...

Ердоган и Путин ќе се сретнат утре во Сочи

0
Претседателите на Русија и Турција, Владимир Путин и Реџеп Таип Ердоган, утре во Сочи ќе...

Ердоган: Нема компромис за членството на Шведска и Финска во НАТО

0
Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган изјави дека Турција нема да заземе позитивен став за кандидатурата...

Турција, Финска и Шведска ќе ги оценуваат ветувањата поврзани со тероризмот

0
Официјални лица од Турција, Финска и Шведска ќе се сретнат во август за да го...

Делегации на Русија, Украина и Турција во Истанбул за да разговараат...

0
Воените делегации од Русија, Украина и Турција денеска ќе се сретнат со претставници на ОН...

Турција/ Инфлацијата достигна над 78%

0
Годишната инфлација во Турција достигна 78,62% во Јуни, што е најмногу од 1998 година досега,...

Столтенберг: Грција и Турција да ги решат разликите

0
Ги поттикнуваме Грција и Турција да ги решат нивните разлики во Егејското море во духот...