таг: Турција

Избори во Турција: Над 64 милиони турски гласачи одлучуваат за иднината...

0
Во Турција денеска се одржуваат најклучните избори во модерната историја на...

Ердоган ја започна трката за задржување на власта

0
Претседателот на Турција, Реџеп Тајип Ердоган (69), и официјално ја започна изборната трка...

Во земјотресот што денеска ја потресе југоисточна Турција загина најмалку едно...

0
Во земјотресот што денеска ја потресе југоисточна Турција загина најмалку едно лице, а...

Чавушоглу: Турција најави на 9 март продолжување на преговорите со Шведска...

0
Преговорите меѓу Турција, Шведска и Финска за влез на двете нордиски земји во...

Единаесет жртви во синоќешните земјотреси во Турција и во Сирија

0
Во синоќешните земјотреси во Турција и Сирија загинаа најмалку 11 лица, јавија денеска локалните медиуми....

Прекинати повеќето спасувачки операции во Турција и Сирија

0
Петнаесет дена по разорните земјотреси во Турција и Сирија, турските власти соопштија дека ги прекинале повеќето операции за пребарување и спасување....

Турција завршува со потрагата по преживеани

0
Напорите за спасување во Турција погодена од земјотрес се при крај, речиси две недели по најсмртоносната катастрофа во поновата историја на...

Смртниот биланс од земјотресите во Турција и Сирија се искачи на...

0
Според најновите податоци, во разорниот земјотрес во Турција животот го загубија 35.418 лица,...

ОН: Хуманитарна катастрофа во погодените подрачја од земјотресите

0
Турција продолжува да ги брои жртвите од разорниот земјотрес што пред една недела ги погоди југоисточните региони. Бројот на загинати речиси...

Германија на жртвите од земјотресот во Турција и Сирија ќе им...

0
Граѓаните на Турција погодени од земјотресот ќе имаат можност привремено да ги посетат своите роднини во Германија, чии службеници се подготвуваат...