fbpx

таг: Тирана

Втор ден интензивна агенда на Отворен Балкан во Тирана

0
Во Тирана денеска продолжува работата на меѓувладините групи и стопанските комори на земјите...

Верските поглавари од Тирана и Приштина со пораки за мир и...

0
Плоштадот „Скендербег“ во Тирана утрово беше полн со илјадници муслимански верници за церемонијата на клањање на Рамазан Бајрам. Клањањето на Рамазан...

Вучиќ: Србија е најдобар пријател на Македонците, ги сакаме и ништо...

0
Иницијативата Отворен Балкан опстојува благодарение на Тирана, Белград и Скопје, изјави српскиот претседател Александар Вучиќ и посочи дека САД имаат коректен...

Рама: Договорите потпишани денеска се опиплива реалност утре

0
На денешната иницијатива „Отворен Балкан“ во Тирана се потпишани 5 договори. Според албанскиот премиер Еди Рама, станува збор за договори за...

Американската амбасадорка во Албанија: Да ја сочуваме смиреноста, очите на целиот...

0
Американската амбасадорка во Тирана, Јури Ким, доцна попладнево упати апел до политичките партии да не брзаат со прогласување победа, пред Централната изборна комисија...

Во Албанија приститигна нова пратка од 100 илјади дози кинески вакцини

0
На аеродромот во Тирана, попладнево пристигна пратка со 100 илјади дози кинески вакцини, со еден ден задоцнување, поради блокадата на аеродромот од страна...

Албанскиот претседател Илир Мета се судри со полицијата

0
Албанскиот претседател Илир Мета се судри со полицијата во Тирана. Инцидентот се случи откако општинската полиција побара...

Во Тирана пристигнаа 38.400 вакцини, ќе има и за здравствените работници...

0
На меѓународниот аеродром во Тирана вечерва пристигна првата пратка од 38.400 вакцини од АстраЗенека, преку Ковакс механизмот. Премиерот Еди Рама, кој на...

Нарко бос убиен во центарот на Тирана

0
Утрово во центарот на Тирана е убиен 66-годишен маж, за кој медиумите наведуваат дека станува збор за ...

Албанија со нова технологија за биометриска идентификација на гласачите

0
Изборните власти во Тирана тестираа нова технологија за биометриско идентификување на граѓаните кои сакаат да гласаат. Уредите...