таг: Речиси

Како влијае телесната тежина на дијабетот?

0
Храната денес е присутна речиси на секој чекор, и тоа релативно евтина и калорична. Вака достапната храна ни овозможува да внесуваме 2 до...

Доктори од Ниш работеа 12 неплатени викенди за да ја укинат...

0
По речиси 100 дена и 12 последователни викенди во текот на кои персоналот од Клиниката за кардиохирургија во Ниш работеше без парична надомест,...

Изолација и строги контроли: Како Русија за само две недели ја...

0
Речиси целиот свет треба да учи од руската медицина во справувањето со епидемии. Голема епидемија на сипаници се случила во 1959 година во...

Речиси 22 000 загинати во земјотресите во Турција и во Сирија

0
Речиси 22 000 луѓе загинаа во катастрофалниот земјотрес од 7,8 степени по Рихтеровата...

Дали Западот успеа да ја приклешти Русија со санкциите?

0
„Фондот за црни денови“ на Путин е речиси преполовен за една година. Буџетскиот дефицит на Русија скокна на 1,76 трилиони рубљи...

Нереални сцени од Хрватска: Вака изгледа Модрото езеро во моментов

0
Снег денеска ја зафати речиси цела Хрватска, а особено прекрасна глетка е снимена во Имотски. Покриено со бела прекривка, Синото езеро едноставно...

Откриени бројни антички населби на Маите во Гватемала: „Има спортски терени,...

0
Научниците открија речиси 1.000 скриени населби на античките Маи благодарение на технологијата LIDAR, односно ласерско скенирање од воздух. Областа што ја покриваат овие...

Објавени фотографии од купчињата пари запленети во истрагата за корупцискиот скандал...

0
Белгиската полиција денеска соопшти дека запленила речиси 1,5 милиони евра во рации во врска со...

Ветингот ги „испразни” судовите и обвинителствата во Албанија

0
Во Албанија речиси 70 отсто од судиите и обвинителите досега биле опфатени со процесот на ветинг, односно проверка на нивните квалификации,...

Скоро една третина од електраните во Украина се уништени

0
Руските воздушни напади уништија речиси една третина од електраните во Украина, изјави денеска украинскиот претседател...