таг: Речиси

Обновени 17 илјади објекти оштетени од Русите во регионот на Кијив

0
Речиси 17 илјади  оштетени објекти од руските напаѓачи веќе се обновени во регионот на Кијив, напиша во своја објава на Фејсбук,  Руслан...

Нема скоро да летаме до Месечината и на Марс

0
Иако речиси цела деценија се најавува „спектакуларно“ враќање на астронаутите на Месечината, пред се американските, а потоа и оние на другите големи сили...

Еврото е воведено пред 22 години, 12,2 милијарди германски марки се...

0
Речиси 22 години по воведувањето на еврото, во оптек се уште 12,2 милијарди германски марки кои граѓаните не ги замениле за евро, објави...

САД ставија вето на резолуцијата со која се бараше итен прекин...

0
Соединетите Американски Држави ставија вето на резолуцијата поддржана од речиси сите други членки...

(ВИДЕО) Скелет од редок вид диносаурус на аукција во Париз

0
Речиси комплетен скелет од диносаурус ќе се најде на аукција во Париз следниот месец. Камптосаурусот стар 150 милиони години бил откриен во 1990-тите...

Во Албанија најдена нафта со висок квалитет

0
Во најважното нафтоносно подрачје во Албанија, Шпираг, по речиси 10 години работа, се...

„Барби“ влегува во историјата со 1 милијарда долари на киноблагајните

0
Речиси три недели откога почна да се прикажува, блокбастерот на сценаристката и режисерка Грета Гервиг заработи неверојатни 1,03 милијарда долари на светските киноблагајни,...

Се будите уморни и по осум часа сон? Ова може да...

0
реклама Иако речиси секоја вечер спијат седум до осум часа, некои наутро се будат уморни....

Вештачката интелигенција може да го препознае отпадот што може да се...

0
Речиси 2,24 милијарди тони цврст отпад се направени во 2020 година, покажуваат податоците на Светска банка. Велат дека таа бројка веројатно ќе порасне...

Словенец падна за време на трката, хрватскиот атлетичар застана да му...

0
Покрај ривалството во речиси секој спорт, делот „Фер-плеј“ отсекогаш постоел без разлика на конкуренцијата. Меѓу...