fbpx

таг: премиер

Британија повторно ќе ја отвори амбасадата во Киев

0
Британскиот премиер Борис Џонсон изјави дека Обединетото Кралство следната недела повторно ќе ја отвори својата...

Џонсон предвидува колку долго би можела да трае војната во Украина

0
Британскиот премиер Борис Џонсон, за време на посетата на Индија, пред новинарите изјави дека постои...

Медведев: Европа ја чекаат празни полици, бран криминал, хиперинфлација и банкрот

0
Дмитриј Медведев, поранешен руски премиер и потпретседател на Советот за безбедност на Русија, вели дека „европскиот финансиски систем не е стабилен“...

Софија: Нема отстапки кон Мкаедонија, остануваме на државните позиции

0
Од партијата предводена од бугарскиот премиер Кирил Петков денеска ги потврдија веќе познатите барања на Софија за деблокирање на евроинтегративниот процес...

Убедлив триумф на Орбан на изборите во Унгарија

0
Унгарскиот премиер Виктор Орбан доби уште еден мандат. Резултатите покажуваат дека Орбан е апсолутен победник со 2/3 од пратеничките места во...

Орбан го одби апелот на Зеленски за испорака на оружје и...

0
Унгарскиот премиер Виктор Орбан ја одби молбата на украинскиот претседател Володимир Зеленски за снабдување на...

Џонсон повика на акција против руските златни резерви

0
Британскиот премиер Борис Џонсон го повика светот да ја спречи Русија да ги користи своите...

Британија ќе испрати 6.000 проектили за украинската војска

0
Британскиот премиер Борис Џонсон изјави дека неговата земја ќе испрати уште 6.000 проектили и околу...

Русија го предупреди НАТО дека ако влегува во Украина, последиците би...

0
По предлогот на полскиот премиер Моравиецки за мировна мисија на НАТО во Украина, рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров рече...

Петков очекува брз напредок во разговорите со Македонија

0
Бугарскиот премиер Кирил Петков очекува брз напредок во разговорите со Македонија. Во интервју за грчкиот весник „Катимерини“ тој сепак спомена дека...