fbpx

таг: премиер

Петков: Немам самостоен договор за тргање на ветото, решението треба да...

0
Како премиер не преземам никакви обврски самостојно, порача бугарскиот премиер Кирил Петков во изјава на...

Канада го забрани достапот на „Хуавеј“ до 5Г-мрежите

0
Владата на канадскиот премиер Џастин Трудо одлучи да го забрани пристапот на кинеската меѓународна корпорација „Хуавеј технолоџис“ – најголемиот светски производител на комуникациска...

Бајден домаќин на Мицотакис во Вашингтон

0
Американскиот претседател Џо Бајден денеска ќе го пречека грчкиот премиер Киријакос Мицотакис во Белата куќа,...

Петков: Продолжуваат разговорите меѓу двете влади

0
Бугарскиот премиер Кирил Петков вели дека разговорите меѓу владите на Северна Македонија и Бугарија продoлжуваат,...

Поранешниот италијански премиер Лета предлага Европска Конфедерација со 36 земји

0
Поранешниот италијански премиер Енрико Лета во интервју за белгискиот весник „Ле Соар“ бара ЕУ итно да се трансформира во Европска Конфедерација...

Орбан вели дека нема да го поддржи ембаргото на ЕУ за...

0
Унгарскиот премиер го повтори ставот на неговата влада дека нема да го поддржи новиот предложен...

Афера прислушување во Шпанија: Мета биле телефоните на премиерот Санчез и...

0
Мобилните телефони на шпанскиот премиер Педро Санчез и на министерката за одбрана Маргарита Роблес биле прислушувани преку програмата „Пегасус“, покажуваат два...

Ќе смислиме нови санкции против Русија, вели полскиот премиер

0
Полскиот премиер, Матеуш Моравјецки, денеска изјави дека Русија досега успеала да им одолее на санкциите и затоа Варшава се обидува да...

Петков: Бугарија нема да подлегне на уцени и да го плаќа...

0
Бугарскиот премиер Кирил Петков изјави дека неговата земја е подготвена за прекинот на испорака на...

Џонсон: Има реални шанси Русија да ја добие војната

0
Британскиот премиер, Борис Џонсон, во денешниот разговор со новинарите призна дека има реални шанси руските сили да ја добијат војната во...