таг: премиер

Руте ќе биде новиот генерален секретар на НАТО

0
Холандскиот премиер во заминување Марк Руте ќе биде следниот генерален секретар на НАТО, откако сите 32 членки на Алијансата се договорија тој да...

Либан не сака ескалација на конфликтот со Израел, тврди либанскиот премиер...

0
Либанскиот премиер Наџиб Микати денеска по разговорите со американскиот специјален пратеник Амос Хохштајн во Бејрут, изјави дека Либан не сака ескалација на конфликтот...

Холандски јавен сервис: Марк Руте ќе биде новиот генерален секретар на...

0
Холандскиот премиер во заминување Марк Руте ќе биде новиот генерален секретар на НАТО, објави холандскиот јавен сервис НОС. Тој на таа функција ќе...

Нетанјаху: Блинкен се обврза дека ќе ги укине ограничувањата за испораките...

0
Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху денеска изјави дека американскиот државен секретар Ентони Блинкен се обврзал дека ќе ги укине ограничувањата за испорака на американско...

Курти: Пред 25 години, згаснаа надежите на српската политика за празнење...

0
Косово слави 25 години од ослободувањето. На поранешниот британски премиер Тони Блер, кој одигра водечка улога за време на бомбардирањето на...

Харис: Нема да бидат донесени одлуки на вечерашниот самит на лидерите...

0
Ирскиот премиер Сајмон Харис попладнево изјави дека на неформалниот состанок на лидерите на ЕУ, на кој ќе се разговара за распределбата на функциите...

Орбан разговараше со Мелони и Моравјецки во пресрет на состанокот на...

0
Унгарскиот премиер Виктор Орбан денеска се сретна со италијанската премиерка Џорџа Мелони, со која разговараше за резултатите од изборите за Европскиот парламент, соопшти...

Нетанјаху ја распушти воената влада

0
Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху ја распушти воената влада, која беше формирана по невидениот напад на Хамас врз Израел на 7 октомври минатата година....

На средбата на Г-7 Велика Британија ќе објави помош од 310...

0
Британскиот премиер Риши Сунак на состанокот на Г-7 ќе објави помош за Украина во вредност од околу 242 милиони фунти (309,69 милиони долари)....

Курти изјави дека Владата на чело со него нема проблем со...

0
Косовскиот премиер Албин Курти изјави дека Владата на чело со него нема проблем...