таг: Пандемијата

Ни се закануваат мутации зенга, дика, Х5Н1…

0
Пандемијата на Ковид не е официјално завршена никаде на планетата, а светските виролози веќе се загрижени за можноста од птичји грип. И не...

Намалените капацитети во авиотранспортот предизвикаа хаос на аеродромите

0
Откако по две години беа укинати рестриктивните мерки против пандемијата на коронавирус и побарувачката за патување се врати, авиокомпаниите и аеродромите...

Пандемијата од Ковид-19 не е завршена, предупредува генералниот директор на СЗО

0
Пандемијата од Ковид-19 не е завршена, предупреди шефот на Светската здравствена организација (СЗО), Тедрос Адханом Гебрејесус и покрај падот на пријавени случаи. ...

Ставот дека пандемијата е поразена е погрешен, предупредуваат експертите

0
Пандемијата на коронавирусот сè уште не е завршена, предупреди германскиот министер за здравство Карл Лаутербах. Тој истакна дека има значително зголемување на...

Комисија за заразни болести: Се укинуваат дел од рестрикциите?

0
Состојбата со ковид пандемијата во земјава се подобрува драстично. Ако остане стабилна не се исклучува можноста да се изземат некои од постојните рестриктивни...

Петличковски: Човек да избере да прележи корона наместо да се вакцинира...

0
Сите бевме затекнати од пандемијата. Се трудевме да се органзииравме. Секако можеше и подобро. Можевме да имаме 2000 жртви помалку ако сите бевме...

Швајцарија ги укина скоро сите ограничувања за ковид-19

0
Швајцарија од денеска ги укина речиси сите ограничувања за пандемијата на коронавирус, соопшти владата, наведувајќи...

Спортските настани што ја одбележаа 2021 година

0
Спортот во 2021 година, во време на пандемијата со „Ковид 19“, во споредба со 2020 година, донесе...

Филипче: Светот сѐ уште нема одговор кога би можело да се...

0
Природниот тек на пандемијата, спроведувањето на вакцинацијата и постигнувањето на колективен имунитет се дел од елементите кои...

Пандемијата ќе заврши годинава, ама само под еден услов, најави шефот...

0
Очекуваме акутната фаза на пандемијата да заврши оваа година, под услов, се разбира, 70 отсто од светското население да биде вакцинирано до средината...