fbpx

таг: организација

Укинувањето на летовите нема да го спречи ширењето на омиктрон по...

0
Директорот на Светската здравствена организација Тедрос Адханом Гебрејесус за појавата на новиот сој на коронавирус омикрон вели дека „не треба да не изненадува”...

Шефот на СЗО предупредува дека некои земји претерано реагираат на омикрон

0
Шефот на Светската здравствена организација (СЗО) Тедрос Аданом Гебрејсус денеска изрази загриженост поради претераната реакција на некои земји на појавата на варијантата омикрон,...

СЗО се приближува кон консензус за идниот меѓународен пакт за спречување...

0
Светската здравствена организација (СЗО) е поблиску до консензус за преговарање за меѓународен договор за спречување...

Омикрон е новиот сој на коронавирусот: СЗО вели дека е загрижувачки

0
Светската здравствена организација го означи новиот сој на коронавирусот откриен во Јужна Африка како загрижувачки и го именуваше омикрон. Јужна Африка првпат го...

СЗО загрижена за ширењето на коронавирусот во Европа

0
Светската здравствена организација (СЗО) вели дека е „многу загрижена“ поради напливот на инфекции со коронавирус...

Скандалозно е здрави луѓе да примаат трета доза: Директорот на СЗО...

0
Генералниот на Светската здравствена организација (СЗО), Тедрос Аданом Гебрејесус, ја критикуваше масовната употреба на трета доза на вакцина против коронавирус во услови на...

Од четврток до сабота ќе се одржи 50. издание на „Златен...

0
Во организација на Националната боксерска федерација, а со помош на Агенцијата за млади и спорт и Градот Скопје, годинава се одржува 50. издание...

СЗО ја одобри индиската вакцина „Коваксин“ за итна употреба

0
Светската здравствена организација (СЗО) денеска соопшти дека ја одобрила вакцината „Коваксин“ против Ковид-19 за итна употреба, која ја произведува индиската фармацевтска компанија „Барат...

СЗО ја претстави новата стратегија против ковид-19 за сиромашните земји

0
Светската здравствена организација го претстави новиот план за борба против ковид-19 во најсиромашните земји и...

СЗО: Помеѓу 80.000 и 180.000 здравствени работници починале од коронавирус

0
Светската здравствена организација објави дека меѓу 80.000 и 180.000 здравствени работници починале од коронавирус помеѓу...