fbpx

таг: неодамна

Во потрага по вонземјани: Вештачката интелигенција пронашла чудни сигнали во податоците...

0
Неодамна сме сведоци на сè побрзиот развој на вештачката интелигенција (ВИ). Многумина од нас, на пример, се обидоа да создаваат текстови користејќи ChatGPT,...

Поранешен висок функционер на ФБИ уапсен поради примање мито и поврзаност...

0
Голем скандал го тресе ФБИ. До неодамна, нивниот висок функционер, 54-годишниот Чарлс Мекгонигал, е уапсен во Њујорк, поради примање мито и...

Симптомите на „кракен“ се слични на настинка или грип

0
Светската здравствена организација неодамна ја откри загриженоста за сè побрзото ширење на „Кракен“, подваријанта на микронскиот сој на корона вирусот (XBB.1.5.) што ја...

СЛЕДЕТЕ ЈА ВО ЖИВО: Ледена комета не „посетува“ за прв пат...

0
Неодамна откриената комета C/2022 E3 ќе се приближи до Сонцето во наредните недели за прв пат по 50.000 години и може да биде...

Список за тоа што ги прави убави најубавите знаци и зошто:...

0
Неодамна некој рече дека убавината е нешто што секој може да го има, но дека е површна и донекаде привремена состојба. Тие продолжија...

На мајката шимпанза и го донесоа бебето за прв пат –...

0
Женско шимпанзо Махале неодамна роди младенче во зоолошката градина во округот Седџвик во Канзас, САД, а реакцијата што ја имаше кога го виде...

„Невера“ е официјално најбрзиот електричен автомобил во светот

0
Неодамна „Римак автомобили“ ја објави веста дека автомобилот „невера“ официјално стана најбрзиот електричен сериски автомобил...

Писмото на кралицата Елизабета продадено за 8.300 евра, се знае што...

0
ЛИЧНО писмо на неодамна починатата англиска кралица Елизабета Втора. во саботата беше продаден на аукција во Германија за 8.300 евра, објавија организаторите. ...

Емили Ратајковски му купила кукла на својот син за да ги...

0
Емили Ратајковски неодамна откри како на својот едногодишен син му купила кукла бебе за да ги избегне родовите стереотипи. Во својот подкаст...

Русија ги зајакнува силите во окупираниот Керсон со илјадници војници

0
Русија испраќа илјадници неодамна мобилизирани војници за да ја засили одбраната на јужниот регион Керсон,...