таг: избра

Унгарскиот парламент го избра Тамаш Суљок за нов претседател на државата

0
Унгарскиот парламент го избра Тамаш Суљок, претседател на Уставниот суд, за нов претседател на државата. Тој ќе врши претежно церемонијална улога и ќе...

Кинескиот Парламент го избра Ли Чианг за премиер

0
Кинескиот Парламент денеска го избра Ли Чианг за премиер во гласање што беше практично формалност, јавија западни медиуми. Ли е...

Изборот за претставник на Евровизија се одржа во засолниште: Украина ја...

0
Украина го избра својот претставник на Евровизија 2023 – Творчи ќе се натпреварува во името на оваа земја во Ливерпул со песната „Heart...

Лиз Трас e новата премиерка на Велика Британија

0
Конзервативната партија ја избра Лиз Трас, поранешната министерка за надворешни работи, за нов лидер, па...

Израел ја избра претставничката за Евровизија 2023

0
Израел ја избра поп-ѕвездата Ноа Кирел како претставничка на Изборот за песна на Евровизија во 2023 година. Ноа Кирел (21) е една...

Избрани овогодишните најлошо облечени учесници на Евровизија: Наградата се „доделува“ 24...

0
Магазинот „Сонгфестивал“ ги избра најлошо облечените учесници на овогодинешниот натпревар за песна на Евровизија. Победник, односно најлошо облечен учесник...

Љумир Абдиџику избран за нов претседател на Демократски сојуз на Косово

0
Собранието на Демократскиот сојуз на Косово го избра Љумир Абдиџику за нов претседател на партијата. Абдиџику, кој...