fbpx

таг: зеленчук

Која храна е најштетна за околината?

0
Јадењето овошје и зеленчук е подобро за околината отколку јадењето месо и сирење, а новата студија покажа и дека црвеното месо има штетно...

Сокот од цвекло треба да го пиете почесто, има 8 причини...

0
Цвеклото е исклучително здрав зеленчук, но поради вкусот многумина го избегнуваат. Ви претставуваме неколку важни причини поради кои сокот од цвекло е...

Колку е здраво да јадете краставици?

0
Краставиците спаѓаат меѓу најодгледуваниот зеленчук во светот и тие се една од најдобрите намирници за општото здравје. Затоа, следниот пат во својата листа...

Ретко го јадеме, а многу е здрав: Еве какви лековити својства...

0
Овој зеленчук има многу лековити својства и може да направи чуда за вашата убавина. Кељот е богат со антиоксиданти и железо. Ги намалува воспаленијата,...

Ослободете се од кашлица и секрет, овој домашен сируп ќе ви...

0
Морковите се неверојатно здрав зеленчук – тие се сјаен извор на витамин А и каротен, добри се за алергии, анемија, реума, проблеми со...

Брокула: Зеленчук кој треба да остане на трпезата, но со овие...

0
Брокулата е зеленчук што ретко кој го сака варен, но постојат начини на кои можете да го зготвите и да им биде...

Здравје во чаша: Квасот од цвекло е супер пијалак

0
Цвеклото е зеленчук што треба да го консумирате редовно, бидејќи списокот од позитивни влијанија на организмот од него е огромен, без разлика...