таг: Граѓаните

ЕП започна кампања за поттикнување на излезноста на Евроизборите

0
Европскиот парламент од денеска започнува кампања за поттикнување на граѓаните на ЕУ да учествуваат на Евроизборите закажани за од 6 до 9 јуни...

Единствен пазар на труд во Македонија, Србија и Албанија

0
За граѓаните на Македонија, Србија и Албанија од денеска е овозможен слободен пристап...

Во три града нема гинеколог, а во шест нема педијатри

0
Граѓаните во помалите градови нема кој да ги лекува. Во дури шест града нема педијатри, а во три нема ниту еден гинеколог. Ова...

Жителите на ЕУ релативно задоволни од животот, најнезадоволни Бугарите

0
Граѓаните на ЕУ дале просечна оценка од 7,1 од максимално можните 10 за своето севкупно задоволство од животот, јави дописникот на МИА од...

Откако „паднаа“ визите, во Косово раст на интересот за патување низ...

0
Освен со авиони и возила, граѓаните на Косово веќе почнаа да се движат без визи во Шенген зоната и со транспортни...

(ФОТО ВЕСТ) Поддршка за Украина од Краков

0
Дождот не ги спречи граѓаните на Краков да ја изразат својата поддршка и солидарност со Украина која веќе втор ден е жртва на...

Граѓаните во Македонија пушат најмногу во Југоисточна Европа, а цените на...

0
Граѓаните во Македонија се најголеми конзуматори на тутун во споредба со жителите од Југоисточна Европа (ЈИЕ). Високи 48,40% од македонските граѓани пушат цигари,...

Во САД: Исчезна „невидлив“ авион, армијата бара помош од граѓаните

0
Американските вооружени сили апелираа до граѓаните да им помогнат да ги пронајдат остатоците...

Бугарите не знаат што е тоа смарт телезивор

0
Лани 52 проценти од граѓаните во ЕУ на возраст меѓу 16 и 74 години користеле телевизори поврзани на интернет, што претставува раст за...

Здравствени препораки за да имате лето без проблеми

0
Здравствените работници ги советуваат граѓаните да бидат внимателни и да се заштитат од силните сончеви зраци и летните горештини. Дел од главните препораки...