таг: германска

Пренкерите ѝ телефонираа и на Меркел

0
Познат пар руски комичари тврдат дека ја изиграле поранешната германска канцеларка Ангела Меркел, наведувајќи ја да зборува за војната во Украина....

ВИДЕО: Во оваа германска населба киријата е само 88 центи годишно,...

0
Во МАЛАта германска населба Фугереј, лоцирана во Аугсбург, киријата е само 88 центи годишно (околу 50 денари), но мора да се исполнат одредени...

Зеленски ги повика Меркел и Макрон: Дојдете да го видите...

0
Украинскиот претседател Володимир Зеленски ги повика поранешната германска канцеларка Ангела Меркел и поранешниот француски претседател Никола Саркози да одат во Буча,...

ФОТО: Мерцедесот на новиот германски канцелар е „ТЕНК“ на тркала

0
Поранешната германска канцеларка, Ангела Меркел за службени потреби користеше Audi A8 L Security, но новиот канцелар Олаф Шолц, ја одбра традиционалната опција –...

Германија планира заклучување за невакцинираните

0
Поради драматичното зголемување на бројот на новозаразени, идната германска влада, која ќе ја сочинуваат социјалдемократите,...

Избори во Саксонија: Меркел води со 36 проценти од гласовите

0
Гласачите во источната германска покраина Саксонија-Анхалт излегоа на гласачките места денес за да изберат нов покраински парламент. Според излезната анкета на телевизијата...

Мала германска држава Сар прва излегува од националното „заклучување“

0
Малата западно германска држава Сар стана првата од 16-те покраини во Германија што излезе од заклучувањето воведено во целата земја, а локалните власти...

Германија: Демохристијански пратеници осомничени за земање мито при набавка на маски

0
Повеќе пратеници на владејачката германска Христијано-демократска унија (ЦДУ) осомничени се дека се стекнале со стотици илјади евра за лобирање на набавка на маски...