таг: болести

Комисијата за заразни болести денеска има состанок

0
Комисијата за заразни болести денеска треба да се состане за состојбата со сите заразни заболувања, вклучително и со грипот и големата кашлица. ...

Во среда состанок на Комисијата за заразни болести- ќе се разгледува...

0
Комисијата за заразни болести ќе се состане следната среда, на 7 февруари. На состанокот, како што изјави за МИА портпаролот на Комисијата...

Во Србија гореше болница, десетици деца и пациенти се евакуирани

0
Пожарот што избувна синоќа во Специјализираната болница за болести на тироидна жлезда и...

Д-р Петличковски: Нема ништо алармантно во однос на магарешката кашлица, ковидот...

0
Комисијата за заразни болести најверојатно ќе заседава следната недела, но, нема ништо алармантно во однос на магарешката кашлица, ковид и грип, изјави за...

Првпат во Европа во Заводот за кардиоваскуларни болести „Дедиње“ во Белград...

0
Во Заводот за кардиоваскуларни болести „Дедиње“, тим од лекари-електрофизиолози, медицински сестри, инструмент-техничари и техничари, првпат во Србија и Европа, во еден ден изведоа...

Болестите кои се пренесуваат од животни ќе убијат 12 пати повеќе...

0
Одредени болести кои се пренесуваат од животните на луѓето може да убијат 12 пати повеќе луѓе до 2050 година отколку во...

На ТОАРИЛУЦ извршена коплицирана операција на рака кај 44-годишен маж повреден...

0
На Клиниката за ортопедски болести при ТОАРИЛУЦ минатата недела е изведен комплициран оперативен зафат – реконструкција на горен екстермитет на 44-годишен маж кој...

Лани од горештините во Европа починале 62 илјади луѓе

0
61.672 луѓе починале од болести поврзани со горештини во Европа во периодот од 30 мај до 4 септември минатата година, според студијата објавена...

Промовиран нов Центар за болести на црн дроб на Клиниката за...

0
Амбуланта, нов Центар за болести на црн дроб беше промовиран денеска во рамки на Клиниката за гастроентерохепатологија. Министерот за здравство Фатмир Меџити, рече...

Комисијата за заразни болести препорачува да се носат заштитни маски само...

0
Комисијата за заразни болести ќе му препорача на Министерството за здравство и на Владата да бидат укинати сите задолжителни мерки за ковид-19, а...