таг: болести

Пациентите со ретки болести и нивните семејства заслужуваат правичност, рече д-р...

0
Пациентите со ретки болести и нивните семејства заслужуваат правичност, бидејќи ниту една болест, колку и да е ретка не може да го избрише...

Овие три здравствени проблеми почесто ги погодуваат мажите отколку жените

0
ОДРЕДЕНИ болести почесто ги погодуваат мажите отколку жените, а многу често симптомите на овие болести не се забележуваат на време, што значи дека...

Невролозите укажуваат на „облак“ во меморијата и автоимуни болести како последица...

0
Најчестите компликации се автоимуните болести – од воспаление на мозокот до мултиплекс склероза. Како пост-ковид симптоми се јавуваат и вртоглавици, главоболки и проблеми...

Комисијата за заразни болести не препорача нови мерки, апелира да се...

0
Комисијата за заразни болести денеска одржа состанок на којшто ја разгледа епидемиолошката состојба во земјата, при што не препорача воведување на нови рестриктивни мерки, само...

Невролозите укажуваат на „облак“ во меморијата и автоимуни болести како последица...

0
Најчестите компликации се автоимуните болести – од воспаление на мозокот до мултиплекс склероза. Како пост-ковид симптоми се јавуваат и вртоглавици, главоболки и проблеми...

Комисијата за заразни болести ќе се состане на пладне

0
Комисијата за заразни болести напладне ќе одржи состанок на кој ќе се дискутира за моменталната епидемиолошка состојба во државата. Злате Мехмедовиќ, портпарол...

Комисијата за заразни болести утре напладне ќе одржи состанок

0
Комисијата за заразни болести утре точно напладне ќе одржи состанок на кој ќе се дискутира за моменталната епидемиолошка состојба во државата, потврди за...

КЗБ препорачува четврта доза вакцина против ковид со „Фајзер“ или „Модерна“,...

0
Комисијата за заразни болести на денешниот состанок ги разгледа заклучоците од Националната комисија за имунизација, во врска со почеток на вакцинација со четврта...

Комисијата за заразни болести в среда ќе расправа за состојбата со...

0
Комисијата за заразни болести ја следи состојбата со мајмунските сипаници во светот, како и препораките на Светската здравствена организација кои во моментот не...

Ќе се укинат сите антиковид-мерки, маските остануваат задолжителни само во некои...

0
Комисијата за заразни болести на денешниот состанок препорача укинување на сите рестриктивни мерки за справување со ковид-19, што значи се укинува потребата за...