таг: Белата

Бајден претстави предлог за примирје и ослободување на заложниците, апелираше до...

0
Американскиот претседател Џозеф Бајден денеска во Белата куќа го претстави најновиот предлог за договор за ослободување на заложниците и прекин на огнот во...

Вашингтон загрижен поради усвојувањето на контроверзниот закон за странско влијание во...

0
Белата куќа денеска соопшти дека е длабоко загрижена поради усвојувањето на контроверзниот закон за „странско влијание“ во Грузија, предупредувајќи дека САД би можеле...

Бела куќа: Израелското затворање на граничните премини кон Газа е „неприфатливо“

0
Белата куќа  соопшти дека затворањето на граничните премини кон Газа е „неприфатливо“, откако Израел испрати тенкови во јужниот град Рафа и ја презеде...

Трамп не ја исклучува можноста од изградба на кампови за задржување...

0
Доколку по вторпат влезе во Белата куќа, републикански претседателски кандидат, Доналд Трамп, не ја исклучува можноста за изградба на кампови за задржување на...

САД ја отфрлија можноста Меѓународниот кривичен суд да го истражува Израел

0
Белата куќа синоќа соопшти дека е против истрагата на Меѓународниот кривичен суд (МКС) за акциите на Израел во Појасот Газа, јави ДПА. ...

Саливан: Изјавите на Хамас за прекин на огнот во Газа не...

0
Белата куќа денеска соопшти дека изјавите на Хамас во врска со предлогот за прекин на огнот во Газа поврзан со ослободувањето на заложниците...

Бела куќа: „Скршени сме од болка“ поради смртта на неколку американски...

0
Белата куќа синоќа соопшти дека е „скршена од болка“ поради смртта во Појасот Газа на неколку припадници на американската хуманитарна организација World Central...

Бајден: Работиме да издејствуваме ослободување на новинарот Иван Гершкович од рускиот...

0
Белата куќа објави изјава од претседателот Џо Бајден по повод навршувањето на една година руски затвор на новинарот на Волстрит џурнал, Иван Гершкович....

Обама ќе му подаде рака на Бајден во борбата против Трамп

0
Барак Обама минатиот петок помина неколку часа во Белата куќа, во посета на својот поранешен потпретседател Џо Бајден. Расположението било весело додека партнерите...

Нетанјаху лут поради усвоената резолуција на ОН, ја откажа посетата на...

0
Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху ја откажа посетата на Белата куќа, а како причина се наведува дека САД се откажаа од заканата за вето...