Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров изјави дека Москва е подготвена да разговара за размена на затвореници со Вашингтон преку дипломатски канали.

Advertisements

Изјавата на Лавров дојде еден ден откако рускиот суд ја осуди американската кошаркарка Бритни Гринер на девет години затвор под обвинение за шверц на дрога.

Американскиот државен секретар Антони Блинкен и Лавров имаа телефонски разговор на 29 јули, во кој тој побара од Москва да ја прифати понудата на САД за ослободување на Гринер и на уште еден американски затвореник.

Прикажи повеќе