таг: Minister

Кулеба: Испораката на борбени авиони нема да се случи „во скоро...

0
Украинскиот министер за надворешни работи Дмитро Кулеба изјави дека не очекува Киев да добие борбени авиони „во скоро време“ поради логистички...

Кратка средба Блинкен-Лавров на самитот на Г20

0
Американскиот државен секретар Антони Блинкен и рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров...

Варшава побара од Берлин дозвола да ги достави своите тенкови Леопард...

0
Полскиот министер за одбрана денеска изјави дека побарал од Германија одобрение за Полска...

Познато името на новиот минстер за одбрана на Германија

0
Борис Писториус, социјалдемократски министер за внатрешни работи на покраината Долна Саксонија, ќе биде нов министер...

Ако КФОР не реагира, ние ќе ги отстраниме барикадите, вели началникот...

0
Косовскиот министер за внатрешни работи Џелал Свечља изјави дека безбедносната состојба на северот на земјата...

Австрија најави вето за Романија и Бугарија за пристапување во Шенген...

0
Австрискиот министер за внатрешни работи, Герхард Карнер изјави дека земјата ќе стави вето на членките...

Лавров: ОН имаат гаранции од САД и ЕУ за извоз на...

0
Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров изјави дека бил информиран од Обединетите Нации за...

Германскиот министер за здравство предупреди на опасност од зимски бран коронавирус

0
Германскиот министер за здравство Карл Лаутербах предупреди на опасноста од зголемување на случаите со Ковид-19...

Анже Логар и Наташа Пирц Мусар одат во вториот круг од...

0
Поранешниот словенечки министер за надворешни работи Анже Логар освои најмногу гласови во првиот круг од претседателските избори во Словенија во неделата,...

Хант нов британски министер за финансии, Аргар втор човек во Министерството

0
За нов министер за финансии во Велика Британија е назначен Џереми Хант, ветеран на претходните...