ПСЖ победи против Монпелје со 1:3 и ја зголеми предноста на врвот на табелата. Мбапе не реализира пенал и се повреди, но во вториот дел Фабијан Руиз, Лео Меси и Ворен Заир-Емери го решија Монпелје.

Ленс загуби на домашен терен од Ница со 0:1 и го загуби второто место на табелата во Лига 1. Единствениот погодок за Ница во 57. минута го постигна Лаборд.

Монако го совлада Оксер со 3:2, Рен беше убедлив против Стразбур со 3:0, а Лион и Брест одиграа без голови.

Прикажи повеќе