Европскиот пат позитивно ќе влијае врз демократската и економска консолидација на земјите од регионот, оцениле на денешната средба во Брисел министерот за надворешни работи, Бујар Османи и европратеникот и известител за Северна Македонија во Европскиот парламент, Илхан Ќучук.

На средбата, како што се наведува во соопштението од МНР, се разговарало за последните актуелности во односите меѓу Северна Македонија и Бугарија, поврзани со физичкиот напад врз секретарот на бугарскиот клуб во Охрид, Христијан Пендиков.

Министерот Османи посочил дека врз севкупната атмосфера во овој период секако не придонесуваат провокативните и навредливи изјави на член на Европскиот парламент, за што, како што кажал, веќе се упатени соодветни официјални реакции.

Прикажи повеќе