Лос Анџелес Лејкерс го доживеа третиот пораз во новата НБА сезона, откако загуби од Портланд со 106:104 во драматичен расплет. Леброн Џејмс го имаше послесниот шут, но не го реализира, па на крајот гостите се радуваа. Во последните две минути, Лејкерс имаа водство од седум поени, но го испуштија. Во последниот напад, во кои Лејкерс имаа само три секунди, Леброн Џејмс шутираше и промаши, па Портланд се радуваше на победа. Лилард со 41 поен беше најефикасен кај победничкиот тим, додека Леброн Џејмс постигна 31 поен, а имаше и по осум скока и асистенции во тимот на ЛА Лејкерс.

Phoenix Suns guard Chris Paul passes the ball during the first half of an NBA basketball game against the Los Angeles Clippers Sunday, Oct. 23, 2022 in Los Angeles. (AP Photo/Alex Gallardo)

Крис Пол влезе во историјата на НБА-лигата, откако стана третиот играч кој дошол до бројката од 11.000 асистенции, а прв кој заедно со тоа постигнал и над 20.000 поени. Пол во победата на Феникс на гости кај ЛА Клиперс од 112:95 постигна само седум поени со реализација од 3/11, но имаше осум скока и подели 11 асистенции. Со ова дојде до 11.009 во својата кариера, а на вечната листа пред него се Џејсон Кид и Џон Стоктон.

Прикажи повеќе