Голем пожар избувна синоќа во трговски центар во предградието на Москва, соопштија службите за итни случаи, наведувајќи дека пожарот зафатил 7.000 квадратни метри. „Пожарникарите гаснат пожар на површина од 7.000 квадратни метри во Московската област“, соопшти изутрината руското Министерство за вонредни ситуации. Пожарот го зафатил и трговскиот центар Мега Кимки во предградието Кимки на северот на Москва.

Advertisements

Службите за итни случаи се сомневаат дека пожарот бил подметнат, јавуваат руските новински агенции, повикувајќи се на извори од тие служби. „Се претпоставува дека се работи за намерен чин, подметнат пожар“, јави агенцијата Интерфакс. Видеата на социјалните мрежи го покажуваат огромниот пожар и покажуваат луѓе како трчаат низ паркингот од зградата зафатена од пламен.

Прикажи повеќе