Американскиот претседател Џо Бајден денеска во Вашингтон ќе го пречека својот француски колега Емануел Макрон, во, како што изјави секретарот за печат на Белата куќа Карин Жан-Пјер, прва целосна државна посета на неговата администрација. Таа додаде дека посетата „ќе ги нагласи длабоките и трајни односи меѓу САД и Франција, нашиот најстар сојузник“. Државните посети, кои се карактеризираат со поголема раскош и церемонија од честите билатерални состаноци организирани од американските претседатели за странски лидери, досега не се одржани за време на претседателствувањето на Бајден, што Жан-Пјер го припиша на ограничувањата за пандемијата на ковид-19. Запрашана зошто Макрон е избран за честа пред другите сојузници на САД, Жан-Пјер рече дека „длабоко го цениме нашиот однос со Франција“.

Advertisements

Прикажи повеќе