Русија е насочена кон критичната инфраструктура на Украина во серија напади со беспилотни летала врз Киев и регионот околу него, изјавија украинските власти во втората ноќ од жестоките напади на главниот град на Украина.

Advertisements

„Гласно е во регионот и во главниот град: ноќни напади со беспилотни летала“, соопшти Олексеј Кулеба, гувернер на регионот Киев. „Русите започнаа серија напади со беспилотни летала Шахид (од иранско производство). Тие се насочени кон критичните инфраструктурни објекти. Воздушната одбрана работи“, додаде тој.

Прикажи повеќе