таг: Шефот

Борел: Војната во Украина ќе се одлучи оваа пролет и лето

0
Шефот на европската дипломатија, Жозеп Борел, денеска по состаноците одржани во Вашингтон изјави дека испраќањето нова помош за Украина не може да чека...

Велика Британија најави нови санкции против Русија

0
Шефот на британската дипломатија Дејвид Камерон објави повеќе од 50 нови санкции насочени кон поединци и бизниси кои ја поддржуваат нелегалната војна на...

Отворена Минхенската безбедносна конференција

0
Шефот на Минхенската безбедносна конференција, Кристоф Хојсген, денеска изјави дека човечкото страдање ширум светот е зголемено до степен што многу генерации веројатно не...

Буданов: Следните шест месеци ќе бидат „интересни“, руските офанзивни потенцијални се...

0
Шефот на Главната управа за разузнавање на Министерството за одбрана на Украина (ГУР), Кирило Буданов, во интервју за Си-ен-ен вели дека следните...

Борел: Русија ќе биде повикана на одговорност за своите воени злосторства...

0
Шефот на европската дипломатија, Жозеп Борел, изјави дека Русија, која прибегнува кон масовно гранатирање на цивилното население и цивилната инфраструктура во Украина, ќе...

Андриј Јермак: Русија ги брише сите спомени за Украина кај депортираните...

0
Шефот на кабинет на украинскиот претседател, Андриј Јермак ја нагласи важноста на поддршката на меѓународната заедница во развојот на ефективни алатки за да...

Шефот на СЗО: Војната во Газа има катастрофални последици по здравјето

0
Шефот на Светската здравствена организација (СЗО), Тедрос Аданом Гебрејесус изјави дека војната во Газа меѓу Израел и Хамас има „катастрофални“ последици по здравјето....

Лавров: ОБСЕ стана алатка на ЕУ

0
Шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров во својот говор на Министерскиот совет на...

Шефот на СЗО: Ситуацијата во Газа излегува од контрола

0
Ситуацијата во Појасот Газа излегува од контрола, предупреди денеска шефот на СЗО, по...

„Подгответе се за нас“, порачаа соборците на Пригожин

0
Откако беше потврдено дека шефот на Вагнер, Евгениј Пригожин загинал во авионска несреќа...