таг: Филипче

Околу 40 отсто од граѓаните над 70 години се вакцинирани

0
Министерот за здравство, Венко Филипче денеска уште еднаш нагласи дека имунизацијата на населението продолжува да се одвива според возрасната граница. До крајот на...

Идната недела разговори со грчките власти за условите за влез во...

0
Министерот за здравство, Венко Филипче денеска најави дека следната недела ќе има разговори со грчките власти по...

Пристигнуваат 1.500 пакувања со дози од нова коктел-терапија за Ковид-19

0
Министерот Венко Филипче најави дека следната недела пристигнуваат 1500 пакувања со дози од нова коктел-терапија за пациентите низ болниците. Ваква терапија веќе се...

Филипче: И по вакцинација уште долго време ќе носиме маски

0
Министерот за здравство Венко Филипче денска беше во работна посета на болниците во Прилеп и Битола. Во изјава за медиумите, министерот информираше за...

Филипче: Ситуацијата е исклучително ризична и критична, но граѓаните да се...

0
Министерот за здравство Венко Филипче смета дека бројката на вкацинирани граѓани во текот на следните денови ќе биде се погоелма. Тој денеска...

Салата „Борис Трајковски“ уште не е готова за вакцинација, процесот ќе...

0
Министерот за здравство Венко Филипче при синоќешното гостување во емисијата „Клик Плус“ на ТВ21 изјави дека од денеска почнува вакцинацијата во пунктовите во...

Филипче објаснува: Антителата ќе се изгубат во еден момент, но ќе...

0
Министерот за здравство Венко Филипче во емисијата 24 анализа рече дека не е точно дека некогаш системот бил загрозен, туку се обезбедило доволно...

Филипче допрва ќе прави проценка дали треба да се набави и...

0
Министерот за здравство Венко Филипче денеска одговарајќи на новинарско прашање истакна дека ќе се направи проценка дали треба да се набават и соoдветни...

Неколку здравствени работници пријавиле благи нуспојави по вакцинацијата

0
Министерот за здравство Венко Филипче информираше дека неколку здравствени работници пријавиле благи нуспојави по вакцинацијата со фајзеровите вакцини. Пријавени се црвенило и...

Филипче тврди: Во февруари вакцините ќе пристигнат и ќе започне процесот...

0
Министерот за здравство, Венко Филипче денеска во изјава за медиумите рече дека системот е подготвен за вакцинација и дека вакцини против Ковид 19...