таг: Филипче

Филипче: Вакцината „Синовак“ е ефикасна и одобрена од СЗО

0
Министерот за здравство Венко Филипче на својот фејсбук профил попладнево објави дека вакцината „Синовак” е ефикасна, безбедна за користење и одобрена од Светската...

Филипче: Нова форма на мутација може да биде позаразна од сегашните

0
Министерот за здравство, Венко Филипче, ги демантираше инфоормациите од пациенти дека не се закажуваат ургентни случаи за операција бидејќи медицинскиот кадар е на...

Филипче: Семејствата на Емилија, Верица, Марија, Јасмина, Борче со нивниот хуман...

0
Mинистерот за здравство, Венко Филипче денеска ги посетил пациентите на кои на 19-ти мај и на 10- ти јуни им беше трансплантирано срце...

Јасмина Василковска, мајка на 10 месечно бебе е жената чии органи...

0
Министерот за здравство Венко Филипче преку социјалните мрежи информираше дека остварил средба со семејството на починатата жена чии срце и бубрези беа донирани....

Четириесетгодишна скопјанка е третиот донор на срце во земјава

0
Министерот за здравство Венко Филипче утрово информираше дека во тек е трансплантација на срце, трета во земјава во рок од една година. ...

Утринава се врши трета трансплантација на срце во историјата на земјата

0
Министерот за здравство Венко Филипче информира дека од утрово во 6:33 часот започна процесот за третата трансплантација на срце во историјата на нашата...

Филипче: За две недели 100 илјади лица се пријавија за вакцинација

0
Министерот за здравство Венко Филипче на својот Фејсбук профил објави дека во последните две недели повеќе од 100 илјади граѓаните се пријавиле ва...

Најопасна е индиската варијанта на Ковид-19

0
Министерот за здравство Венко Филипче на денешната прес-конференција потенцираше дека во моментов најопасна е индиската варијанта на Ковид-19, поради тоа што има двојна...

Премиерот, министрите, градоначалниците ги покажаа адутите – некој мускул, некој стомак

0
Зоран Заев, Венко Филипче, Бојан Маричиќ, Бујар Османи, Стево Пендаровски, Оливер Спасовски, Петре Шилегов, Никола Димитров… носителите на јавни функции се вакцинираа против...

Филипче: За пациентите со ХАЕ обезбедивме три различни терапии

0
Министерот за здравство Венко Филипче, по повод одбележувањето на 16 Мај како Меѓународен ден на хередитарениот ангиоедем (ХАЕ), преку својот фејсбук-профил информира дека...