таг: Турција

Истанбул домаќин на Суперкупот и на финалето во ЛШ во 2023...

0
Откако Турција два пати не успеа да организира финале поради коронавирусот, изгледа 2023та година ќе биде година во која ќе гледаме финале во...

Објавена листата од 16 држави кои можат да влезат без ПЦР...

0
Министерството за здравство на Турција објави дека на листата на земји и региони се наоѓаат Хонг Конг, Кина, Тајван, Виетнам, Австралија, Нов Зеланд,...

Турција ја одобри руската вакцина „Спутник V“

0
Турција издаде дозвола за итна употреба на руската вакцина „Спутник V“ против коронавирусот, соопшти денеска турската Агенција за лекови и медицински производи. ...

Строги мерки на затворање во Турција до понеделник

0
Турција објави дека, поради ненадејното зголемување на бројот на заразени со коронавирусот, строгите мерки на затворање што...

Во Турција регистриран рекорден број на новозаразени со коронавирусот

0
Турција денеска повторно регистрира рекорден број новозаразени со коронавирусот, откако во последните 24 часа позитивни се тестирани 63.082 луѓе, што е највисока бројка од почетокот на пандемијата....

За еден ден 50.000 новозаразени со коронавирус, Турција во црн рекорд

0
Турција евидентираше над 50.000 нови случаи на коронавирус за еден ден, што претставува највисоко ниво од почетокот на пандемијата, јави ДПА. Министерството за...

Турција ги заострува мерките – воведува полициски час пред празникот Рамазан

0
Турција ќе воведе полициски час за време на викендот во некои провинции и ќе ги засили санитарните мерки пред муслиманскиот свет месец Рамазан,...

Турција се повлече од Истанбулската конвенција за заштита на жените од...

0
Турција се повлече од европскиот договор за заштита на жените од насилство која прва го потпиша пред десет години. Претседателот Реџеп Таип Ердоган...

Ирак: Пронајдени тела на 13 цивили киднапирани од Курдите

0
Министерот за одбрана на Турција, Халуси Акар денеска изјави дека турската армија пронајде тела на 13 цивили, кои беа киднапирани од Курдите во...

Турција: Не се откажуваме од С-400!

0
Турција нема да се откаже од рускиот одбранбен систем С-400, поради што САД веќе воведоа санкции против...