таг: Турција

Пораз на Грција, Србија се протна против Летонија

0
Поразот на Турција од Белорусија не е единственото изненадување кое се случи вечерва во кошаркарските квалификации за СП 2023. Порази претрпе Грција...

Ердоган неман да протерува амбасадори, амбасадите рекоа дека нема да се...

0
Целосната дипломатска криза меѓу Турција и одредени моќни западни земји е избегната откако странските амбасади...

Ердоган се откажа од протерување на 10 западни амбасадори

0
Западните амбасадори во Турција се „повлекоа“ и ќе бидат „повнимателни во иднина“, изјави турскиот претседател...

Ердоган: Под контрола ставени 202 од вкупно 214 шумски пожари во...

0
Претседателот на Турција, Реџеп Тајип Ердоган соопшти дека од вкупно 214 шумски пожари во 46 области на Турција, под контрола се ставени 202, пренесува...

Најмалку осум загинати во пожарите во Турција

0
Најмалку осум лица загинаа во пожарите во Турција, што избија во 38 провинции од минатата среда. ...

(ВИДЕО) Осум загинати во пожарите во Турција, евакуација со чамци и...

0
Осум лица загинаа во големите пожари што ја зафатија Турција. Advertisements ...

Турција ги отфрла критиките на ОН за Кипар

0
Турција во петокот ја отфрли осудата на Советот за безбедност на ОН за турската поддршка за поделба на Кипар и нејзините планови за...

Турција ја осуди одлуката на Европскиот суд за верските симболи на...

0
Турција ја осуди одлуката на Европскиот суд за правдата дека работодавците можат да им забранат на своите...

СЕГА Е СЛУЖБЕНО: Турција се повлече од Истанбулската конвенција

0
Турција денеска официјално се откажа од меѓународниот договор насочен кон борба против насилството врз жените, т.н. Истанбулската конвенција, што е одлука на претседателот...

Турција ни донираше 30 илјади вакцини Синовак, ќе пристигнат за седум...

0
Турција ни донираше 30 илјади вакцини Синовак, кои би пристигнале за седум до десет дена. Секако поради големата љубов кон Македонија...