таг: Соединетите

САД бараат помош од Јапонија за брзо надополнување на ракетните залихи

0
Соединетите Американски Држави денеска побараа помош од Јапонија за брзо надополнување на залихите на проектили, со оглед на војните кои беснеат на Блискиот...

Иран: САД не сакаат прекин на огнот во Газа

0
Иранските власти денеска ја обвинија администрацијата на Соединетите Американски Држави дека не е искрена и сериозна во однос на предлогот за прекин на...

Белата куќа: САД работат со европските сојузници за да ја зголемат...

0
Соединетите Држави се во близок контакт со европските сојузници и партнери во контекст на тековните малигни кампањи на руските разузнавачки служби во Европа...

Федералниот апелационен суд ја потврди пресудата на Стив Бано поранешен главен...

0
Федералниот апелационен суд во Соединетите Држави ја потврди пресудата на Стив Банон, поранешен главен советник на Доналд Трамп, за неисполнување на поканата на...

Стејт департмент: На Израел јасно му ја соопштивме нашата позиција за...

0
Соединетите Американски Држави јасно му ја кажаа на Израел својата позиција за голема копнена инвазија на градот Рафа во Појасот Газа, изјави денеска...

Две лица кои се на црната листа на САД се предложени...

0
Соединетите Американски Држави соопштија дека се „разочарани“ по објавата дека две лица под...

Блинкен: САД не се дел од никакви офанзивни операции

0
Соединетите Држави не биле вклучени во никакви офанзивни операции, изјави државниот секретар Антони Блинкен, откако американски официјален претставник изјави за Си-Ен-Ен дека Израел...

САД нема да учествуваат во каква било израелска одмазда против Иран,...

0
Соединетите држави нема да учествуваат во какви било одмазднички напади против Иран, изјавија претставници на администрацијата на Бајден, откако САД му помогнаа на...

Британскиот суд ја прифати жалбата на Џулијан Асанж, одложена е екстрадицијата...

0
Џулијан Асанж ја одбрани заканата за итна екстрадиција во Соединетите држави за да му се суди по обвиненијата поради кои може да го...

САД подготвија нацрт-резолуција за ОН со која се повикува на итен...

0
Соединетите Американски Држави подготвија нацрт-резолуција за Советот за безбедност на ОН со која се повикува на „итен прекин на огнот поврзан со ослободување...