таг: Соединетите

САД ја осудија акцијата на косовските власти на северот на Косово

0
Амбасадорот на Соединетите Држави во Приштина, Џефри Ховениер, ја осуди постапката...

Зошто американските претседатели не присуствуваат на крунисувањето на британските монарси?

0
Соединетите Американски Држави и Велика Британија имаат „посебен однос“ многу децении, како што одамна ги карактеризираше Винстон Черчил, но ниту еден...

Ескобар очекува предлог од косовската влада за формирање на ЗСО до...

0
Специјалниот пратеник на Соединетите Американски Држави за Западен Балкан, Габриел Ескобар, вели дека очекува до 2 мај, кога е закажана нова...

САД очекуваат конструктивност од Вучиќ и Курти за европскиот предлог

0
Соединетите Американски Држави (САД) соопштија дека силно го поддржуваат предлогот на Европската унија...

Бајден нема да испраќа борбени авиони во Украина

0
Американскиот претседател Џо Бајден изјави дека Соединетите држави нема да испратат борбени авиони Ф-16 во...

Германија и САД подготвени да испратат тенкови во Украина

0
Соединетите држави и Германија денеска се очекува да дадат зелено светло за испраќање...

Бајден: Не сум запознаен со содржината на доверливите документи од мојата...

0
Претседателот на Соединетите Американски Држави (САД) Џозеф Бајден изјави дека не бил запознаен со содржината...

Шефот на НАСА предупредува: Ќе слетаат пред нас и ќе кажат...

0
Соединетите Американски Држави се во вселенската трка и постои ризик Кина да одлучи да бара дел од Месечината како своја територија, изјави...

Путин и Кси разговараа, Вашингтон загрижен

0
Соединетите Држави се загрижени за врските на Кина со Русија, објави Стејт департментот веднаш по...

Во светот расте стравот поради бранот ковид-19 во Кина

0
Соединетите држави се приклучија на растечкиот број земји во наметнувањето ограничувања за посетителите од Кина,...